Kada sam bio mali, deda i baba su me vodili u polje. Oni bi usli u njivu, otisli daleko. Ja sam sedeo ispod prikolice. I slusao kako kisne kapi lupkaju - cccccccccccccccc...
уторак, 9. август 2022.
недеља, 19. децембар 2021.
Mirno srećan
Danas sam gledao mirne jele kroz prozor - i bio sam i ja miran. Mirno srećan. Jako lep osećaj.
Onda sam vozio do grada i video sam oblake a između njih plavo nebo - i bio sam miran. Mirno srećan. Lep osećaj.
Oblaci, jele i nebo. Malo je potrebno za mirno srećan mir, ali je opet puno potrebno da bi se to osetilo. To je (verovatno?) posledica toga što sam na neki način odustao od nekih većih ciljeva, ali to odustajanje nije pravo odustajanje nego je to odustajanje od patološke potrebe za ostvarivanje tih ciljeva i povezivanja sebe sa tim ciljevima - dakle ja ne odustajem, ali se trudim (nekad uspem, često ne uspem) da se sa njima nosim u miru, tj. da im pristupam mirno, bez moranja. Onda nekako kao nuzprodukt toga stanja, se javi i ovo mirno stanje gde u nekim momentima (nadam se i dužim) shvatim da je sve već ovde da sve imam i da je samo potrebno prihvatiti to pravim prihvatanjem. Nekad to neće da ide tako kao samo zamislio, pa se mora malo raditi na tome, pitati se zašto ne prihvatam nešto, zašto nešto objektivno lepo ne izaziva kod mene nikakav pozitivan efekat i to je poziv na promišljanje, rad, promenu...ali najbitniji je smirivanje, ne misliti da smo uvek u pravu, prihvatanje sebe, utišavanje ega.
уторак, 17. август 2021.
Sve je istovremeno moguće i nemoguće
Sve je moguće i sve je nemoguće. To znači da sve može da se desi, ali da puno toga nije u našoj moći - nemoguće je. To znači da ono što smo mi zamislili najčešće neće biti tako, ali će biti drugačije ne način na koji ni ne možemo da zamislimo - izgledaće skoro neverovatno. Realnost je mnogo raznolikija, mnogo polivalentnija nego što mi možemo da izmaštamo.
четвртак, 11. март 2021.
Svetlana Aleksijevič: Černobiljska molitva
недеља, 7. фебруар 2021.
Kolo Kolo
Kada je ono Crvena Zvezda igrala za titulu prvaka sveta protiv južnoameričkog tima Kolo Kolo. 1991. godine. Utakmica je počinjala u, za nas, tada decu, sitno vreme. Negde oko 3 - 4 ujutro! Roditelji nam nikad ne bi dali da ustanemo tako rano i gledamo televiziju - i inače nam nisu dali puno da gledamo, ali je ovo bio izuzetak. I oni su bili ustali da gledaju. Sećam se da je u sobi bilo onako, hladnjikavo, pošto se peć, kreka, već bila ugasila i ohladila. Svi smo uzeli ćebad i gledali. Ja sam tad imao 15 godina, moj brat Velimir 12, majka 41, taja 43 (ja sad imam 44, uskoro ću i 45). To je sve bilo jako čarobno. Nije ta utakmica bila onako zanimljiva i bitna kao one koje je Zvezda igrala sa Bajernom i Olimpikom, ali zbog tog čudnog vremena početka, je se sećam.
Čudo kako su sve te lepe, da ne kažem najlepše stvari, dešavale paralelno sa onim najlošijim - ratom, sankcijama, inflacijom, raspadom države i svim derivatima tih zala - strahom, mržnjom, ludilom, slepilom, nemaštinom, užasom, ubijanjima, smrtima, lista je nepregledna. Posle tog vrhunca, koji je već bio ukaljan zlom, do dana današnjeg - a od tad je prošlo, evo već 30 godina - sem pojedinih trenutaka - sve ovo do sad je drugorazredno vreme i život. Ima čak i knjiga ukrajinske spisateljice Svetlane Aleksijevič, zove se Secondhand Time - Drugorazredno vreme, i slika koja oslikava taj (ovaj život):
среда, 4. новембар 2020.
Cikličnost definisanja sebe
Da bi čovek bio zadovoljan(ili možda i nešto snažnije od zadovoljstva - npr smislenost življenja?), treba da bude slobodan. Da bi bio slobodan treba da bude svestan sebe - pošto kad postaneš svestan sebe, znaš šta su ti životne vrednosti i prioriteti, i onda možeš da napraviš dogovor sa sobom. Pravljenje dogovora sa sobom znači da u situacijama dnevnim i onima nesvakodnevnim možeš da donosiš odluke u skladu sa prethodno ustanovljenim prioritetima. Da bi bio svestan sebe mora da uči. Da bi mogao da uči mora da čita, radi, eksperimentiše, proba, uspeva\neuspeva, otkriva. Ovo je sve iterativni proces, gde kroz učenje o sebi i svetu, čovek menja i definiciju sebe, svojih prioriteta, i tako u krug.

