Sve je moguće i sve je nemoguće. To znači da sve može da se desi, ali da puno toga nije u našoj moći - nemoguće je. To znači da ono što smo mi zamislili najčešće neće biti tako, ali će biti drugačije ne način na koji ni ne možemo da zamislimo - izgledaće skoro neverovatno. Realnost je mnogo raznolikija, mnogo polivalentnija nego što mi možemo da izmaštamo.
уторак, 17. август 2021.
четвртак, 11. март 2021.
Svetlana Aleksijevič: Černobiljska molitva
недеља, 7. фебруар 2021.
Kolo Kolo
Kada je ono Crvena Zvezda igrala za titulu prvaka sveta protiv južnoameričkog tima Kolo Kolo. 1991. godine. Utakmica je počinjala u, za nas, tada decu, sitno vreme. Negde oko 3 - 4 ujutro! Roditelji nam nikad ne bi dali da ustanemo tako rano i gledamo televiziju - i inače nam nisu dali puno da gledamo, ali je ovo bio izuzetak. I oni su bili ustali da gledaju. Sećam se da je u sobi bilo onako, hladnjikavo, pošto se peć, kreka, već bila ugasila i ohladila. Svi smo uzeli ćebad i gledali. Ja sam tad imao 15 godina, moj brat Velimir 12, majka 41, taja 43 (ja sad imam 44, uskoro ću i 45). To je sve bilo jako čarobno. Nije ta utakmica bila onako zanimljiva i bitna kao one koje je Zvezda igrala sa Bajernom i Olimpikom, ali zbog tog čudnog vremena početka, je se sećam.
Čudo kako su sve te lepe, da ne kažem najlepše stvari, dešavale paralelno sa onim najlošijim - ratom, sankcijama, inflacijom, raspadom države i svim derivatima tih zala - strahom, mržnjom, ludilom, slepilom, nemaštinom, užasom, ubijanjima, smrtima, lista je nepregledna. Posle tog vrhunca, koji je već bio ukaljan zlom, do dana današnjeg - a od tad je prošlo, evo već 30 godina - sem pojedinih trenutaka - sve ovo do sad je drugorazredno vreme i život. Ima čak i knjiga ukrajinske spisateljice Svetlane Aleksijevič, zove se Secondhand Time - Drugorazredno vreme, i slika koja oslikava taj (ovaj život):
среда, 4. новембар 2020.
Cikličnost definisanja sebe
Da bi čovek bio zadovoljan(ili možda i nešto snažnije od zadovoljstva - npr smislenost življenja?), treba da bude slobodan. Da bi bio slobodan treba da bude svestan sebe - pošto kad postaneš svestan sebe, znaš šta su ti životne vrednosti i prioriteti, i onda možeš da napraviš dogovor sa sobom. Pravljenje dogovora sa sobom znači da u situacijama dnevnim i onima nesvakodnevnim možeš da donosiš odluke u skladu sa prethodno ustanovljenim prioritetima. Da bi bio svestan sebe mora da uči. Da bi mogao da uči mora da čita, radi, eksperimentiše, proba, uspeva\neuspeva, otkriva. Ovo je sve iterativni proces, gde kroz učenje o sebi i svetu, čovek menja i definiciju sebe, svojih prioriteta, i tako u krug.
субота, 4. јул 2020.
Tamo na letovanju sa školom - hleba i paste za zube sa ukusom banane
понедељак, 22. јун 2020.
Kako se odvići od odlaska na sajtove na koje odlazite po navici
Ali sam se odvikao na drugi način - sajtove na koje sam odlazio po navici, a hteo sam da se oslobodim te navike, sam dodao u hosts fajl na svom racunaru. Prednost tog pristupa je ta sto je hosts fajl skriven u windowsu, na čudnoj putanji i nije ga lako naci (bez da se dobro potrudite) da bi se iz tog fajla uklonio sajt na koji biste, u trenucima slabosti, želeli da odete.
Dakle, da biste se odvikli od odlaska na sajtove na koje ne želite da odete, a po navici idete na njih, dodajte u hosts fajl sledeci red:
127.0.0.1 www.b92.net
Moguće je da će vam za pristup tom fajlu biti potreban administratorski nalog.
Vi ćete pokušavati još neko vreme da odete na taj satj, kucaćete link u browser, browser će vas odbijati, ali će mozak posle nekog (srednjeg do dugog) vremena shvatiti da ne vredi da ide na sajtove koji se ne otvaraju, pa ćete prestati da ih posećujete, kucate njihovo ime u browser, i tako ćete se odvići...tako sam se ja odvikao. I tako ćete se odvići od influksa informacija koje više ne želite da primate.

