субота, 28. децембар 2013.

Jedan članak koji me je, ne znam zašto, prilično pokrenuo i motivisao

http://www.businessinsider.com/tim-armstrong-patch-aol-2013-10?op=1

Priča o CEO-u AOL-a Timu Armstrongu.

Ima puno stvari koje su interesantne u članku a jedna ću ovde da izdvojim - "underpromise and overdeliver".

четвртак, 26. децембар 2013.

Klupe u Bakarišu

Ne znam iz kog razloga, i kako mi je to doslo na pamet, ali sinoc sam kada sam legao, razmisljao kod koga su u ulici Dr. Stevana Popovica (bivsi naziv Ive Lole Ribara, a u Staparu poznata kao Bakariš) na ulici bile klupe ispred kuće, u onom delu Bakariša u kome sam ja odrastao. To je deo od Joce pa do Abića.
Idem prvo tom stranom ulice - kod Joce je bila i još uvek postoji klupa, mi je u šali zovemo parlament, pošto se tamo vode veoma važni razgovori - Staparci će znati o čemu pričam.
Onda ide kuća moga druga Steve (Šoleta). Kod njega ne mogu da se setim da li ima klupa, ali je bila sigurno.
Zatim ide Rajkina kuća. Kod njih je bila klupa, ali sada je nema. Kod komšije Slavka nema klupe, a tu nije ni postojala klupa pošto kada sam ja bio u Staparu kao dete, tu i nije bila kuća.
Kod nas, na broju 79 nije bila klupa.
Onda pored nas, kod Marinka je bila i ima klupa. Kod Ivše i Zore mislim da nema klupa, ali da je možda bila kada im je ispred kuće bio prilično razvijen šimšir.Znam da je u tom šimširu bio neki ogroman kamen - stena. Danas Ivša i Zora izlaze na ulicu i sede na pletenim stolicama.
Kod Grozde je bila i ima klupa. Onda pored nje je Vukicina kuća. Tu mislim da nikad nije bilo klupe. Onda kod Lale Aperlića je bila klupa i na toj klupi, koja je sa jedne strane bila uprta u orah sam proveo jako puno vremena. Bila je nekako mekana, niska, i na njoj smo igrali fliper. O tome kako smo pravili svoje flipere na dasci, od eksera, gumica i štipaljki ću napisati poseban članak pošto je to stvarno bilo dečije tehnloško dostignuće.
Dalje kod Tuljka je bila i mislim da još uvek ima klupa. Abićeva kuća gleda na drugu ulicu, tako da sad prelazim na preku stranu. Sa preke strane ima 2 kuće za koje nisam nikad znao ko su ti ljudi, kao što ni sada ne znam ko tamo živi. Onda dolazimo do Drage kod koga ima klupa. Onda opet jedna kuća koja je bila izgleda od nekih gastarbajtera i nisam nikad znao ko su oni i da li dolaze uopšte. Onda ide kuća Branka tesara, gde ima klupa. Pa kuća od Krstića gde je bila klupa, pa kuća od Legionara (zaboravio sam kako se zove), gde je bila klupa (naslonjena na plavo ofarbana drva), pa onda Kajina i Mirina kuća, gde je, dok sam ja bio mali, bilo glavno mesto za okupljenje i divan a ponekad i kartanje. Tu je svako veče sedelo više ljudi, i kada smo išli u selo oni se ućute kada prolazimo, zagledaju ko je to i čiji je to deran, mi smo se uvek fino javljali dobro veče,a oni su onda nastavljali sa svojim razgovorima.
Pored Kajine kuće je Drenkina kuća, ispred koje je bila klupa, pa Ikina gde je takođe bila klupa, sada ne znam, da li ima, i kuća Deje Tomića, gde je bila klupa. Kod Baće je bila klupa i kod Vlaste takođe. Kod Limara i na kraju kod Duše je bila klupa.
Dakle, puno klupa u jednoj ulici. 26 kuća. Od tih 26 kuća klupu ispred kuće je imalo 20 kuća, za 4 kuće ne mogu da se setim i samo za 2 mogu 100% da kažem da nisu imale, a jedna od te 2 nije ni postojala kada sam ja bio mali, tako da jedina kuća kada sam ja bio mali koja nije imala klupu, je kuća moga dede.
A zašto? To ću jednom drugom prilikom, kao i o značenju tih klupa šta su one predstavljale itd.

уторак, 3. децембар 2013.

Odmaraliste u Novom Vinodolskom

Nasao sam i odmaraliste u Novom Vinodolskom. Tu sam bio u prvom i trecem(ili cetvrtom) razredu osnovne skole, znaci 1984. i 1987.(ili 1988.). Vidim da se sada prodaje, a ne znam kako je uopste i doslo u status da se prodaje...


Nadam se da cu i tamo uspeti jednom da odem.
 

уторак, 26. новембар 2013.

Starine

Nešto sam danas razmišljao o nastanku i poreklu reči karbinje. Mnogo bolje zvuči nego svinjokolj. Kada budem imao malo vremena proučiću ovu temu.

Druga stvar - "Sveti Mrata, sneg za vrata" - poslovica/pesmica - davno beše osnovna škola pa sam zaboravio koji je naziv ove forme.

Treća stvar, kaže tata - "Prava zima (u Vojvodini, Staparu), počinje od 21.11 do 4.12." To je njegovo iskustvo.

понедељак, 25. новембар 2013.

Odmaralište na Rabu

Izgleda da sam konačno pronašao gde sam sa osnovnom školom išao na Rab. Nisam baš 100% siguran da je to to, ali liči. Takodje ne mogu da se setim da li se zvalo Somborsko odmaralište, ili Beogradsko. Ima na google mapama streat view, i ako je to to, deluje prilično zapušteno. Evo i slike pa koga interesuje da gleda. Ako neko prepozna da je to to, neka odjavi ovde kao komentar.

петак, 18. октобар 2013.

Konačno nešto afirmativno o istini

http://blogs.hbr.org/2013/10/dont-trust-anyone-who-offers-you-the-answer/

"In the meantime, consider that the person without answers — the one who says, “I don’t know!” — might be the most responsible, respectable person at the meeting table." - ajd recimo da ja znam da kazem istinu čak i kada mi njena tačnost direktno šteti.

понедељак, 30. септембар 2013.

Kod kovača/At blacksmith

Nekoliko slika iz kovačke radnje u Staparu, slikano sa dopuštenjem kovača Marinka.
Several picture from blacksmith, Stapar, Serbia. Pictures made with permission of blacksmith Marinko, seen in pictures. Blacksmith workshop is about 45 years old. Currently, some improvements have been made - new air blower, instead of huge old one (do not English word for that), and new mechanically powered hammer.
Here are the pictures: