петак, 2. новембар 2012.

Kultura i umetnost

Nasao sam na B92 interesantan tekst, u kome se spominje razlika izmedju kulture i umetnosti:

..."kultura je nešto što drugi rade meni, umetnost ono što ja radim drugima“. Odnosno kultura je nešto u čemu smo rođeni i kroz ritualizovane prakse dolazimo do toga da se ismevamo žrtvama uragana Sendi ili ispoljavamo nešto što dominira javnim poljem. A umetnost je uvek neka vrsta individualne subverzije toga i može da bude antikulturna

Interesantno.

петак, 24. август 2012.

Članak sa HBRa tome šta se nauči posle propasti firme

http://blogs.hbr.org/pallotta/2012/08/when-my-business-failed.html

I isečak iz njega, šta je vlasnik naučio:

"I learned who my real friends were and are, and developed a much more realistic and mature definition of friendship. I have a less sophomoric approach to trust. Don't offer it freely, unless you're prepared for the consequences. I've learned that people will take what they want, regardless of their word, if the temptation becomes great enough. And they will concoct all manner of rationalization to justify it. I've learned that the adage about innovation is true — that at first, people say your idea is absurd, then they say it was obvious all along, and then they say it was their idea to begin with. I've learned never, ever to sign a personal guarantee, unless you can afford to lose the entire amount."

среда, 8. август 2012.

Smanjenje produktivnosti pojedinaca u velikoj grupi

Interesantan efekat - social loafing. (ne znam kako se ovo prevodi na srpski). Priča o tome kako produktivnost ljudi opada, manje se trude, kada rade u većoj grupi. Takođe je interesantno i to, kada neće doći do tog efekta - kada rade sa rođacima, ili kada rade sa vrednovanim (poštovanim) članovima tima, kada rade na suštinski bitnom zadatku. Na gornjem linku ima dosta detalja kako izbeći tu pojavu itd. Ja ovo mogu da na ličnom primeru da potvrdim - koliko sam se angažovao kada sam radio sam za sebe, koliko sam se angažovao u maloj grupi a koliko u velikoj. Sa povećanjem grupe je opadaolo i moje angažovanje. (nije samo povećanje grupe bilo jedini uzrok, ali je jedan od uzroka). Neki optimum za mene je grupa 6 - 7 ljudi, a toliko potvrđuju i istraživanja.

недеља, 5. август 2012.

Moj brat, golubar i umetnik

Stavljam još par Veckovih slika. U pozadini suncokreta je sprski visokoletač, na namenski pravljenoj stajalici žute boje, koju izgleda, golubovi najbolje vide.







Sve slikano kod nas u Somboru. Svaka čast, Velimire :-)

понедељак, 23. јул 2012.

Disgruntled employee

Interesantan link o nezadovoljnim radnicima, šta šef može da uradi da im popravi nivo zadovoljstva.

http://blogs.hbr.org/cs/2012/07/are_you_creating_disgruntled_e.html

уторак, 3. јул 2012.

Promena realnosti ili prilagođenje

Interesatna i rekao bih česta situaciju. Nešto se odigralo onako kako nismo hteli niti zamišljali i sad je pitanje šta raditi. Da li da se trudim da tu stvar guram da ona krene da izgleda onako kako sam je ja zamislio da treba da bude ili da se prilagodim tj. da prihvatim to kao deo nove realnosti i da u buduće aktivnosti uključim i tu činjenicu? Mislim da ovde može da pomogne ovo što sam pročitao iz knjige Clayton Christiansena How will You measure Your life? gde kaže da je potrebno ispitati validnost ključnih pretpostavki koje mogu da utiču na neku stvar. To znači da treba prvo detektovati ključne pretpostavke i onda uraditi validaciju modela da se vidi šta će se desiti ako te ključne pretpostavke nisu zadovoljene.
Tako da mogu da izvalidiram i ovu stvar sa kojom se borim. Ona nije toliko bitna (sem što je moj ego ostao nezadovoljen, tj. nije dobio potvrdu da je u pravu), ali njena vrednost nije tolika da bih trebao na osnovu nje da menjam ono što bi Clayton nazvao "deliberate strategy". Pametno razmišljanje(moram malo i ego da nahranim, mada bi se Ekart Tole bunio protiv toga).
Ovo ne znači da sam ja spreman da pređem preko svojih životnih principa ali ova stvar se ne kosi sa njima, tako da neću insistirati na njoj, za račun veće priče.