уторак, 21. октобар 2025.

Moji nastavnici i učitelji

 Ja sam išao u Osnovnu školu Ivo Lola Ribar u Somboru od septembra 1983. do juna 1991. kada sam upisao Gimnaziju u Somboru.

Ovim postom želim da se podsetim, zapišem, pomenem i zahvalim se svojim nastavnicima i učiteljima.

Moja učiteljica od prvog do trećeg razreda je bila Olujić Nataša. Ona je svojim stavom, ambicijom, duhom, uticala puno na to da se razvijem kao đak i kao osoba.

Na početku četvrtog razreda odeljenski starešina je bio neko kratko vreme Rađenović, nastavnik koji je predavao i tehničko a onda nas je preuzela Stošić Vera, koja je istovremeno bila i nastavnica matematike, i koja nam je onda bila razredna do kraja osnovne škole. Nje se uvek rado i sa zahvalnošću sećam. Umrla je pre par godina. Bila je jedna energična i veoma pozitivna osoba. 

Moja nastavnica srpskog je bila Ljubica Radović.

Nastavnica nemačkog - Vera Bursać.

Nastavnici likovnog su mi bili Buiša Milenko i Stanislav Knezi.

Nastavnici biologije - Vera Jezdimirović i Stevan Zurković - Zurke. Oboje su bili na neki način povezani i sa mojom mamom koja im je bila i koleginica, biolog. Vera je predavala i mojoj mami u Bačkom Brestovcu, a mama je studirala sa Zurketom. Odlična ekipa.

Nastavnica muzičkog - Marija Kovač. Ona je držala i hor.

Nastavnici geografije su bili nestalni, sećam se samo jedne dosta sirove nastavnice čijeg imena ne mogu da se setim, i jedne dobre i stroge, mislim da se prezivala Vukobratov ili Vukobratović.

Nastavnici fizičkog su bili Jovo Glumac i Anđelković, mislim da se zvao Dragan.

Nastavnici istorije: Demić Lazar, Milan (Miša) Anđelković. Bio je još jedan nastavnik čijeg se imena ne sećam, stariji čovek. On nam je predavao rekao bih u sedmom i osmom razredu. 

Nastavnici tehničkog: Đačić Pavle, i posle moj omiljeni nastavnik koga sam jako voleo, a rekao bih da je i on voleo mene, Vojislav Marcikić, nažalost umro pre nekoliko godina. Drugoj grupi razreda je predavao Pozder Josip. Bilo ih je smešno gledati kako lagano idu njih dvojica iz zbornice do kabineta za tehničko, svako u svoj.

Nastavnik fizike: Dragan Stevančev.

Nastavnica hemije: Bogdanka Pejić.

Nastavnik informatike: isto u početku Vojislav Marcikić a posle Nedeljko Nedeljkov, jedan jako fini i drag čovek. 

Domaćinsto i Prvu pomoć i zaštitu je predavala Zorka Suvajdžić.

Na prijemu u školu me je dočekao pedagog(pedagogica) Ksenija Liščević.

Direktor škole je bio Milan Basta. Bila je tu i direktorova sekretarica koja je svake godine prvi dan u školi, postrojavala pred tablu one koji nisu doneli patike za prezuti. Bilo je tada obavezno da se pred razredom izuješ, obuješ patike(papuške) za biti u školi, i u razred si smeo da uđeš samo u tim patikama za unutra. Na veliki odmor se nije smelo ići u tim patikama za unutra, ali smo mi često zaboravili da se prezujemo. Ne sećam se njenog imena.

Bilo je tu i drugih koji su posredno uticali na mene i sa kojima sam imao povremeno kontakata.

Učiteljica Rada koje nas je vodila na more u prvom razredu, i koja je skupljala novac za Tik-Tak, novine za decu. Njen muž Panta. Ne sećam im se prezimena.

Sećam se učiteljice Sonje - ona je verovatno bila najstrožiji nastavnik u školi i van nje, u široj i daljoj okolini - zahvaljivao sam Bogu što nisam išao u njen razred. Mislim da je ona bila totalno promašila vreme i da joj promašila školu za čitav jedan vek - njen pristup deci je bio totalno anahron, po mome današnjem jasnom mišljenju, i tadašenjem osećanju u stomaku. Njeno delovanje sam često gledao pošto je naš razred bio preko puta njenog. 

Tu je bio i Milan (?) Nedeljkov - Neca, veoma strog nastavnik matematike, koji opet na sreću nije meni predavao, i koji je znao da prilično jako čupa decu za zulufe. Mislim da je i on preterivao za svoje vreme. 

Ljubomir Miletić je držao sekciju iz matematike subotom na koju sam išao zato što nam je dao da u pauzi idemo u salu da igramo košarku. On je oko sebe bio okupio jednu odličnu ekipu matematičara. Predavao je mome bratu. Brat kaže da je Ljuba bio avangarda.

уторак, 7. октобар 2025.

Jazz i kiša

 Za vikend sam išao u Sombor. Autom. Napolju je padala kiša, a ja sam na HRT2 radiju slušao jazz, i došao do zaključka da se jazz odlično slaže sa jesenjom prirodom i kišom.

субота, 4. октобар 2025.

Konji mašu repom

 Moji babe i dede su rođeni u periodu 1926 - 1930 i deo svog radnog veka su radili poslove na njivi sa konjima, što će reći da su ih dobro poznavali. Ja sam bio relativno mali ili malo stariji, gledao sam neki film gde je bilo prikazano kako ljudi jašu konje, i kako je konj mahao repom. Pa sam ja pitao moje babu i dedu - da li konji vole da ih jašu, kada mašu repom, da li mahanje repom znači da su srećni? Sećam se samo da su se nasmejali na moje pitanje, a tata je prevrnuo očima i upitao me - a da li bi ti bio srećan da te neko jaše? I to je bio odgovor. Sada me jedna scena iz serija koje gledam podsetila na to pitanje - tako radosno konji izgledaju od nazad kada trče i mašu repom.

среда, 24. септембар 2025.

Hillbilly Elegy i Hillbili Highway

 Paralelno gledam (po drugi put) film Hillbilly Elegy:


i čitam knjigu Hillbilly Highway: The Transappalachian Migration and the Making of a White Working Class:


Jako interesantno mi je sve to. U knjizi nailazim na sledeće: "Photographed in their home, a "one-room clapboard shack in 'Shedtown'", a slum district on Muncie’s southwestern fringe, the most notable item of furniture pictured is a homemade brooder next to the bed, in which, as Lizabelle explains, they are raising chickens "fer eatin'" rather than to sell."

Muncie je mesto u američkoj saveznoj državi Indiana. 

Ono što mi je interesantno u toj rečenici je to da su i moji roditelji, koji su bili srednjestojeći, neko vreme držali piliće u kuhinji. To je bilo slatko dok su pilići bili mali, žuti i slatki, ali ne baš tako slatko kada bi pilići porasli a ne bi bili izneti napolje na vreme...I mi smo jeli pored njih i njihovog kaveza. 

среда, 3. септембар 2025.

Salaška fudbalska liga

 Ovaj kratak tekst sam pozajmio sa sajta soinfo.org


"Dugogodišnji prvotimac Omladinca sa Bukovca, Jozip Varga, igrao je 1971. godine za Zadrugar iz Čičova i na prvenstvenoj utakmici Salaške fudbalske lige protiv OFK Lugova (26:2) postigao 17 golova. Na 14 prvenstvenih utakmica u toj sezoni Varga je postigao 50 golova."

Sama stvar da je čovek dao 17 golova u jednoj utakmici je interesantna, ali ono što je mene fasciniralo je samo postojanje Salaške fudbalske lige. Takođe sam neki dan pročitao da su na salašima bile i škole. 

среда, 27. август 2025.

Crtice iz bioskopa (pl.)

Crtica 1: Sa roditeljima sam slučajno, kada sam bio mali, gledao film "Oficir s ružom" u Narodnom bioskopu u Somboru. U određenim scenama mama je tražila da pokrijem oči i ne gledam gole žene. Bile su to neke 80te, ja sam imao desetak godina.

Crtica 2: samostalno sam išao, kao mali - momčić, da gledam nekoliko filmova, od kojih sam zapamtio da sam u Domu JNA gledao Robocap, i Dinu - peščanu planetu u Zvezdi, u Somboru.

Crtica 3: sa mamom i njenom prijateljicom koja je isto bila biolog (i imala sina), smo ja, moj brat i taj dečak, sa mamam u pozadini, iza nas, išli da gledamo Poslednju oazu. Bilo je to u Zvezdi u Somboru. Imam i knjigu "Poslednja oaza"


 

Crtica 4: bioskop u Staparu je bio u sali Zadružnog doma. Ta se sala koristila za razne stvari, tako da nije imala onaj nagib koje imaju standardne bioskopske sale. Sala je bila velika, i sećam se kao kroz maglu, da se davao neki crni-beli film, i cela se sala smejala. Bioskop je bio pun! Negde ne pola filma - pauza. Morala je da se promeni traka, ali se pauza, od nekih 10tak minuta koristila i da se dokupi suncokret (cunja), da se kupi sok, popuši cigara, protegnu noge, kupi sladoled, piški. Posle pauze je išao nastavak filma.

среда, 13. август 2025.

Geopolitical neutralization

 What happened to Yugoslavia during 1980 - 2000 by the West (US, UK, Germany and others) is called "geopolitical neutralization". Yugoslavia was not destroyed because it was failing — it was dismantled because it was succeeding too well outside Western control. The way how West did it is from the book of recipes - used in many places.