среда, 28. мај 2025.

Četovanje

 Nekad u vreme IRC-a je bila popularna šala:"Mani se sinko četovanja!" - aludirajući na IRC chat, a i na čet(nik)ovanje. To je bilo pre nekih 20 godina. I sad opet imamo ChatGPT! 

петак, 23. мај 2025.

Borba ili oslobađanje?

 Borba protiv straha, ili oslobađanje od straha?

уторак, 20. мај 2025.

Deus ex machina

 Posle 20 godina rada za kompjuterom mogu sa sigurnošću da kažem:"Bog nije u kompjuteru!" Tako da ova grčko - latinska izreka nije tačna! There is no God in the machine!

понедељак, 5. мај 2025.

Ko ne sluša pesmu, slušaće oluju

 Kada smo se vraćali sa Raba, iz odmarališta, neke hiljadu devetsto osamdeset i neke, recimo 1988. ili 1989. u Sevetransovom autobusu smo slušali pesma Bijelog Dugmeta, "Pljuni i zapjevaj moja Jugoslavijo", tj. "Ko ne sluša pjesmu slušaće oluju!"...Bilo je dosta proročanskog u toj izjavi... Upravo dok sam kucao ovo i malo čačkao internet, sam video da je pesmu "KO NE UME DA SLUŠA PESMU SLUŠAĆE OLUJU", napisao Branko Miljković, evo te pesme.


Poeziju će svi pisati


San je davna i zaboravljena istina

koju više niko ne ume da proveri

sada tuđina peva ko more i zabrinutost

istok je zapadno od zapada lažno kretanje je najbrže

sada pevaju mudrost i ptice moje zapuštene bolesti

cvet između pepela i mirisa

oni koji odbijaju da prežive ljubav

i ljubavnici koji vraćaju vreme unazad

vrt čije mirise zemlja ne prepoznaje

i zemlja koja ostaje verna smrti

jer svet ovaj suncu nije jedina briga

ali jednoga dana

tamo gde je bilo srce stajaće sunce

i neće biti u ljudskom govoru takvih reči

kojih će se pesma odreći

poeziju će svi pisati

istina će prisustvovati u svim rečima

na mestima gde je pesma najlepša

onaj koji je prvi zapevao povući će se

prepuštajući pesmu drugima

ja prihvatam veliku misao budućih poetika:

jedan nesrećan čovek ne može biti pesnik

ja primam na sebe osudu propevale gomile:

KO NE UME DA SLUŠA PESMU SLUŠAĆE OLUJU

ali:

HOĆE LI SLOBODA UMETI DA PEVA

KAO ŠTO SU SUŽNJI PEVALI O NJOJ?



уторак, 22. април 2025.

Depresija kao krst

 Ovo je preduboka tema da bih je samo pisao ovde. Zato samo naslov kao vodič za nekog zainteresovanog za ovu temu da mi se javi da pričamo o ovome. "Ali postoji nešto usred takve beznadežnosti kad Bog ostane tvoja jedina nada. Samo tada čovek može osetiti njegovo prisustvo." - Božiji čovek, film o Nektariju Eginskom

четвртак, 17. април 2025.

Outlier

Promenio je moj koncept dozivljaja outliera. Pre sam outlier posmatrao kao izuzetak - redak dogadjaj, otpadak, netacan dogadjaj, nesto sto se samo tad desilo i nikad vise. Medjutim danas na outlier gledam drugacije. Na dogadjaj koji ukazuje na to da je ta realnost na koju je on ukazao moguce da bude ostvarena. Cak mozda kao i predikcija buducih realnosti.

уторак, 8. април 2025.

PTT Sombor

 Moj tata je veliku većinu svog radnog veka proveo u Pošti Sombor. Evo slika, i na slikama se vidi još uvek stari znak iz doba Jugoslavije - PTT. PTT ne postoji više u tom obliku, sada se ta firma zove Pošta Srbije. Sećanje na tatu, Jugoslaviju i neka mnogo lepša i bezbrižnija vremena.