среда, 19. децембар 2012.

Znaci opadanja korporacije

Odlican HBR clanak, koji su simptomi opadanja korporacije.

http://blogs.hbr.org/kanter/2012/12/fight-the-nine-symptoms-of-cor.html

петак, 14. децембар 2012.

Motivators of behavior

"Three primary motivators of behavior: autonomy, mastery and purpose."

Vise detalja na http://blogs.hbr.org/cs/2012/12/what_if_you_dont_want_to_be_a.html

петак, 2. новембар 2012.

Kultura i umetnost

Nasao sam na B92 interesantan tekst, u kome se spominje razlika izmedju kulture i umetnosti:

..."kultura je nešto što drugi rade meni, umetnost ono što ja radim drugima“. Odnosno kultura je nešto u čemu smo rođeni i kroz ritualizovane prakse dolazimo do toga da se ismevamo žrtvama uragana Sendi ili ispoljavamo nešto što dominira javnim poljem. A umetnost je uvek neka vrsta individualne subverzije toga i može da bude antikulturna

Interesantno.

петак, 24. август 2012.

Članak sa HBRa tome šta se nauči posle propasti firme

http://blogs.hbr.org/pallotta/2012/08/when-my-business-failed.html

I isečak iz njega, šta je vlasnik naučio:

"I learned who my real friends were and are, and developed a much more realistic and mature definition of friendship. I have a less sophomoric approach to trust. Don't offer it freely, unless you're prepared for the consequences. I've learned that people will take what they want, regardless of their word, if the temptation becomes great enough. And they will concoct all manner of rationalization to justify it. I've learned that the adage about innovation is true — that at first, people say your idea is absurd, then they say it was obvious all along, and then they say it was their idea to begin with. I've learned never, ever to sign a personal guarantee, unless you can afford to lose the entire amount."

среда, 8. август 2012.

Smanjenje produktivnosti pojedinaca u velikoj grupi

Interesantan efekat - social loafing. (ne znam kako se ovo prevodi na srpski). Priča o tome kako produktivnost ljudi opada, manje se trude, kada rade u većoj grupi. Takođe je interesantno i to, kada neće doći do tog efekta - kada rade sa rođacima, ili kada rade sa vrednovanim (poštovanim) članovima tima, kada rade na suštinski bitnom zadatku. Na gornjem linku ima dosta detalja kako izbeći tu pojavu itd. Ja ovo mogu da na ličnom primeru da potvrdim - koliko sam se angažovao kada sam radio sam za sebe, koliko sam se angažovao u maloj grupi a koliko u velikoj. Sa povećanjem grupe je opadaolo i moje angažovanje. (nije samo povećanje grupe bilo jedini uzrok, ali je jedan od uzroka). Neki optimum za mene je grupa 6 - 7 ljudi, a toliko potvrđuju i istraživanja.

недеља, 5. август 2012.

Moj brat, golubar i umetnik

Stavljam još par Veckovih slika. U pozadini suncokreta je sprski visokoletač, na namenski pravljenoj stajalici žute boje, koju izgleda, golubovi najbolje vide.







Sve slikano kod nas u Somboru. Svaka čast, Velimire :-)